RHS Chelsea Flower Show 24-28 Maj 2016

 

RHS Chelsea Flower Show 24-28 Maj 2016


RHS Chelsea Flower Show to coroczne prestiżowe święto ogrodów. Wystawa odbywa się na terenie RHS – Royal Hospital Chelsea w Chelsea Londyn i trwa 5 dni. Flower Show jest najbardziej znaną wystawą kwiatów w Wielkiej Brytanii, a może i na świecie. Od 1912 roku przyciąga turystów ze wszystkich kontynentów.


W tym roku przyznano nagrody w następujących dziedzinach:

  • Best Show Garden
  • Best Fresh Garden
  • Best Artisan Garden
  • Best Construction Award
  • The President’s Award

Best Show Garden – The Telegraph Garden designed by Andy Sturgeon FSGD

Ogród o tematyce perspektywy czasu i skali. Inspiracją projektu były wielkie geologiczne wydarzenia, które ukształtowały i formowały nasz krajobraz przez miliony lat. Przypomina nam o naszej własnej stosunkowo nieznacznej i ulotnej chwili na Ziemi.

Ogród jest częścią „uchwyconego krajobrazu” delikatnego, zielonego miejsca wśród dzikiego otoczenia. Płaszczyzny brązu przedstawiają starożytne góry, po których spływa strumień bieżącej wody. Nasadzenia są ciepłolubne i półpustynne, wyimaginowane zbiorowiska roślinne i wymyślny krajobraz nawiązuje do Sierra Madre w Kalifornii lub Matorral (formacja roślinna budowana przez roślinność twardolistną) w Chile.

W ogrodzie jest podkreślona potrzeba dostosowania ogrodów do swoich naturalnych środowisk i zaadaptowania ich do przyszłościowych zmian klimatycznych.


1

2

3


Best Fresh Garden  – The Marble and Granite Centre – Antithesis of Sarcophagi designed by Martin Cook and Gary Breeze

Martin Cook i Gary Breeze stworzyli ogród usytuowany wewnątrz wielkiej granitowej kostki. Ogród „Antyteza sarkofagów” jest reprezentacją świata wewnętrznego za zewnątrz – ogród wewnątrz rzeźby, spustoszenie w porównaniu z naturą. 44 – tonowa kostka zawiera tajemnicę lasu niewidzialną z zewnątrz. Okazuje się, że kostka to nie tylko pęknięcia na jej powierzchni.


 

4

5

6

7


Best Artisan Garden – Viking Cruises Mekong Garden designed by Sarah Eberle FSGD

Ogród zaprojektowany przez S. Eberle, wspierany przez F. Campbell i N. Weavera jest inspirowany pływającymi ogrodami w regionach tkania jedwabiu Kambodży i Mekongu. Ogród 7 x 5 m jest całkowicie wodnym ogrodem z małym pokładem prowadzącym do „pływającego” leżaka stylizowanego na tradycyjną łódź rybacką. Nad głową podparty parasol inspirowany tradycyjną siecią rybacką i tkaniem jedwabiu – zapewnia cień. Pływające łóżko utożsamia styl regionu i zawiera eklektyczną mieszankę owoców i warzyw, takich jak szpinak, kapusta, oberżyny, dynia i okra razem z nadmorskimi kwiatami ciętymi.


8

9

10

11


Best Construction Award – The M&G Garden designed by Cleve West MSGD

M&G Garden to ogród pamięci starożytnych lasów dębowych w Exmoor National Park, gdzie projektant spędził swoje nastoletnie życie. Zamiast replikować konkretny obraz, projektant oddał współczesny hołd krajobrazowi, który wywarł na nim wcześniej ogromne wrażenie. Kamienne i żwirowe ścieżki prowadzą zwiedzającego przez karłowate dęby i skały do tarasu i basenu zatopionego w leśnych nasadzeniach roślinnych. Tematem przewodnim jest dąb, który jest jednocześnie metaforą wartości takich jak siła, wzrost i długowieczność.


12

13

14

15


The President’s Award – Senri – Sentei – Garage Garden designed by Kazuyuki Ishihara

Jest to ogród dla entuzjastów antycznych samochodów z zaprojektowaną roślinnością, która jest elementem uzupełniającym. Struktura została zaplanowana w dwóch płaszczyznach. Parter jest off-road’owym elementem dla samochodu oraz niezbędnym miejscem dla wypoczynku rodziny. Piętro to dach obsadzony roślinnością. Ogród tworzy całość z pojazdem, jednak oczywiście może być wykorzystywany przez gospodarstwa domowe bez pojazdu.


16

17

19


Pozostali złoci medaliści

The Chelsea Barracks Garden

1


L’Occitane Garden

2


The Morgan Stanley Garden for Great Ormond Street Hospital

3


Vestra Wealth’s Garden of Mindful Living

4


The Modern Slavery Garden

5


The Garden Bed – a partnership with Asda

6


Więcej na: https://www.rhs.org.uk/shows-events/rhs-chelsea-flower-show/Awards [/vc_column_text][/vc_column]

[/vc_row]

Start typing and press Enter to search