Dlaczego potrzebuję architekta wnętrz?

Na czym polega praca architekta wnętrz?

Dlaczego potrzebuję architekta wnętrz? Budowa domu przede wszystkim jest realizacją marzeń. Oczywiście każdemu może się podobać, każdy może lubić zupełnie inne rzeczy. Rolą architekta wnętrz jest odpowiednie słuchanie i nakierowanie Klientów, aby efektem finalnym było wnętrze, które jest przede wszystkim funkcjonalne, które nie męczy, które się szybko nie znudzi, w którym się będzie dobrze żyło.

Pierwszym etapem projektowania wnętrz jest rozmowa z Klientami odnośnie projektu, preferencji, tego co lubią, jaką kolorystykę, jaki styl czy klasyczny, czy nowoczesny – to jest podstawa. Następnie przechodzimy do jednej z najważniejszych kwestii czyli funkcjonalności. Na bazie informacji uzyskanych z rozmowy za pomocą planu, rzutu z góry pokazujemy w proporcjach rozmieszczenie wszystkich elementów we wnętrzu – planujemy przestrzeń.

Drugim etapem są wizualizacje komputerowe. Wygenerowane przez komputer zdjęcia przyszłego wnętrza, jak wnętrze będzie wyglądało z konkretnymi materiałami.

Efektem końcowym są rysunki wykonawcze, które są bazą dla ekip realizujących projekt. Na żadnym etapie projektu Inwestor nie jest pozostawiony sam sobie. Zaczynamy od wyboru stylistyki, wybieramy się do punktów sprzedaży, gdzie na ekspozycjach możemy zobaczyć realnie wszelakie materiały, od płytek po meble, podłogi itd. Następnie konfigurujemy projekt na budowie. Spinamy wszystkie branże od elektryka, hydraulika, glazurnika. Koordynujemy całą pracę wykonawczą nad projektem.

Projekt wnętrz jest efektem końcowym współpracy z Klientem. Klient otrzymuje wnętrze uszyte na miarę. Opracowanie techniczne jest wzbogacone o kosztorys. Dzięki wieloletniej współpracy architekta z firmami wykonawczymi Klient otrzymuje niemałe rabaty.

Planujące realizację marzenia takiego jak budowa domu po pierwsze musimy wybrać działkę, następnie projekt architektoniczny budowalny. Wybierając działkę ważne jest, abyśmy sprawdzili kierunki świata i dopasowali do nich dom tak, żeby miał odpowiednie nasłonecznienie. Sam wybór gruntu, działki jest elementarny i rzutuje na wszystkie pozostałe etapy budowy. Przypuśćmy, że jesteśmy na etapie budowy domu w stanie surowym, otwartym.

Jakie są różnice wynikające z posiadania projektu wnętrz na etapie budowy domu w stanie surowym?

Warto, żeby projekt wnętrz powstawał równolegle do projektu budowlanego, czyli oficjalnego urzędowgo i do projektu wykonawczego.

Warto, żeby projekt wnętrz powstawał równolegle do projektu budowlanego, czyli oficjalnego urzędowego i do projektu wykonawczego. Kiedy architekt tworząc projekt wykonawczy już myśli jak to wnętrze będzie funkcjonować, jakie będzie miało podziały ergonomiczne, podziały wizualne, jak będzie wyglądała zabudowa meblowa mamy pewność, że dom spełni wszystkie nasze wymagania. Zawsze pamiętamy o architekcie budowlanym, a często nie zdajemy sobie sprawy, że właściwie będziemy funkcjonować we wnętrzu, a nie na zewnątrz domu. Tutaj jest potrzebna pomoc architekta wnętrz.

Co jeśli na etapie budowy domu w stanie surowym, otwartym nie mamy projektu od architekta wnętrz? Dlaczego potrzebuję architekta wnętrz?

Dom buduje się na wiele lat. Architekt wnętrz pomoże inwestorowi zmienić budynek w dom, który będzie idealnie pasował do trybu życia dziś i będzie równie funkcjonalny za kilka lat

Dla przykładu: przychodzi do Inwestora Pan elektryk i pyta: Gdzie mają być gniazdka? Gdzie lampa? Najgorsza sytuacja to powiedzieć: nie mam pojęcia. Wtedy każdy wykonawca czy to elektryk, wykonawca sanitarny i meblarz projektuje sam, potem „coś” z tego wychodzi. Jeden wielki bałagan, często problem. Warto żeby wszystkie elementy, typu gdzie ma znajdować się umywalka, gdzie zmywarka były przemyślane kompleksowo przez jedną osobę.

Dlaczego potrzebuję architekta wnętrz?

Dlaczego potrzebuję architekta wnętrz?

Inwestor domu z projektem wnętrz dokładnie wie, w którym miejscu będzie kuchnia. Zostały wyprowadzone na odpowiednich wysokościach punkty elektryczne i zaplanowane funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie. Punkty elektryczne montujemy już do gotowej aranżacji mebli.

Często Inwestorzy przychodząc do architekta nie mają czasu i proszą zacznijmy od elektryki. Najczęstsza niewiadoma wśród Inwestorów. Projekt wtedy nabiera tempa i jest tworzony bardzo szybko. Pamiętajmy, że elektryka do efekt końcowy, wypracowany już po wyborze odpowiednich mebli, dla ich poprawnej funkcjonalności. Inwestor buduje dom dla siebie na 20 lat, bądź na całe życie, jest to spełnienie jego marzeń, a marzenia są bezcenne. Koszt projektu wnętrza będzie niezauważalny albo w racie kredytu albo już w użytkowaniu – jest to wartość wymierna, która się zwróci, więc oszczędność na projekcie wnętrza nie ma żadnego sensu, bo to wnętrze musi być takie jak chce użytkownik. Być dostosowany do życia domowników, dzieci i być zgodny z ich potrzebami.

Dzisiejszy trendy są takie, aby przestrzenie były jak najbardziej otwarte. Jest to prorodzinne. Nie zamykamy się w kuchni, kuchnie są otwarte tak żeby było widać co robią dzieci, możliwa była rozmowa z domownikami. Bardzo ważne jest łączenie wertykalne czyli wyższe salony z antresolą. Osoba przebywająca na górze może rozmawiać z osobą, która jest na dole. Projekt wnętrz pokazuje opcje/zalety różnych rozwiązań. Kuchnie otwarte i zamknięte .. przygotowane do potrzeb Klienta, gdyż każdy prowadzi inne życie. Utalentowany architekt musi rozpoznać potrzeby swojego Klienta i doradzić najlepsze warianty wnętrza. Przekonać do pewnych rozwiązań, które się sprawdzą w przyszłości. Nie zawsze Inwestor jest świadomy co jest w tej chwili mu potrzebne, a co będzie potrzebne za kilka lat. W domu należy odpoczywać, a nie czuć się osaczonym przez wnętrze.

Nie można myśleć o pięknym wnętrzu jeśli nie zadbamy o jakość stanu surowego domu. Jeżeli nie zadbamy o wnętrze na tym etapie, w przyszłości dom będzie miał mankamenty. Projekt powinien powstawać zgodnie ze sztuką budowlaną. Ponadto architekt wnętrz dba o interesy finansowe Klienta. Klient ma pewność, że to za co płaci ma wykonane w odpowiedniej jakości.

Projekt kuchni i biblioteki na antresoli

Projekt kuchni i biblioteki na antresoli.

Wizualizacje powyższego opracowania dostępne są tutaj:

https://aleksandrawachowicz.pl/portfolio-item/loft-na-pradze/

Zastanawiasz się czy potrzebujesz architekta wnętrz? Wyceń swój projekt jeszcze dziś:

https://aleksandrawachowicz.pl/ile-kosztuje-projekt-wnetrz/